Augu enerģijas

Koku un krūmu energoinformatīvais raksturojums

Ieejot jebkurā dārzā, arī mežā vai pļavā, mūs katra vietā pārņem citādas izjūtas. Ja pieņemam, ka daba, koki un visa pasaule ir dzīva būtne, kļūst saprotams, ka tā katrreiz ar mums runā savādāk. Daudzi būs ievērojuši, ka pie kāda koka var smelties spēkus, bet zem kāda noteikta krūma iestājas miers un atvieglojums. Neskatoties uz to, ka katram augam piemīt dziednieciskas īpašības tīri fizioloģiskā veidā, tiem ir arī smalkākas energoinformatīvas īpašības. Ko gan vēsta apkārtējie koki un augi? Kādu informāciju tie nodod, un kādu enerģiju izplata? Atveroties dabai, katrs to pats var sajust un izprast, taču ir zināmas kopīgas iezīmes katrai augu sugai. Zinot tās, varam apzināti veidot sev vēlamo vidi dārzā.

Ja augu fiziskajā sastāvā esošas derīgās vielas varam uzņemt dzerot to tējas un uzlējumus, ēdot ogas, augļus un lapas, tad enerģētisko informāciju uztveram atrodoties auga tuvumā, ieelpojot tā smaržu vai garaiņus pirtī. Tieši pirtī cilvēks vislabāk uzņem to, ko katrs augs spēj dot visos uztveres līmeņos, tādēļ mēs sienam aromātiskas slotiņas un gatavojam zāļu uzlējumus gara uzmešanai.

Lielāka energoinformatīvā nozīme ir kokiem un daudzgadīgajiem krūmiem, bet ir arī ļoti gudri un spēcīgi lakstaugi un ziedaugi. Šoreiz – par Latvijā iecienītākajiem kokaugiem no ezotēriskā skatupunkta.

 Priede

Augsts mūžzaļš Latvijas koks, izstaro ļoti siltu un saulainu starojumu. Ne velti no senajām priedēm radās "saules asaras” – dzintara gabaliņi. Pastaiga priežu mežā apskaidro prātu un attīsta intelektu, jo enerģijas virziens ir vērsts vertikāli uz augšu. Tā ir viegli uztverama cilvēkam, līdzsvaro, nomierina un veicina sevis pieņemšanu. Priedei ir dziļa sakne un augsta galotne, tādēļ tā palīdz cilvēkam sirdī savienot pazemes un debesu enerģijas, pašam paliekot uz zemes. Enerģētiski priede cilvēkā iekustina klusas vertikālās plūsmas. Ķermenī priede iedarbojas uz elpošanas orgāniem, plaušām un sirdi nomierinoši un atvieglojoši, tā remdē sāpes, silda un dara sausāku gļotādu. Dziedniecība visiedarbīgākie ir priežu pumpuri un jaunie dzinumi.

Egle

Simboliski savieno cilvēku ar dzimtas sievišķo sākotni. Ļoti augsts koks, bet ar plašu un virspusēju sakņojumu, tādēļ vētrās mēdz izgāzties – tas jāievēro, ja mājas tuvuma aug lielas, vecas egles. No jauna egli labak stādīt nomaļākā dārza stūrī, jo tās dotās zināšanas ir gan ļoti svarīgas, bet ne visiem ik dienu lietojamas. Izcili attīra gaisu, egļu meža gaisā ir tik daudz fitoncīdu, ka tas ir gandrīz sterils. Egles enerģija ir ļoti sena, blīva un lēna, tādēļ egles tuvumā nav jēgas steigties – tas izsauks tikai bailes un neapmierinātību. Toties, ja zem egles nodosimies atmiņām un pārdomām, iedziļināsimies sevī un savos dzīves samezglojumos, tā palīdzēs tos atrisināt. Egle spēj piesaistīt spēcīgas sievišķās enerģijas, ja tās nolemjam pielietot ģimenes labā. Dziednieciski egli lieto kā dezinficējošu un attīrošu augu, arī kā vitamīnu avotu.

Baltegle

Līdzīga eglei, bet vīrišķīgs koks. Savvaļā Latvijā neaug, bet stādījumos jūtas labi un mēdz arī pati iesēties. Baltegļu sugas ir dažādas, tām ir dažas atšķirīgas nianses, bet vairāk tomēr ir kopīgā. Visizteiktākās īpašības ir Balzāma un Vienkrāsas balteglei. Šis ir dvēseles spēku koks, atjauno cilvēka enerģētiskos krājumus, dziedina elpošanas orgānus, veicina organisma atindēšanos un atjaunošanos. Enerģija ir vienlaikus stingra un maiga, baltegle sargā māju no ārpasaules uzbāzīgās iedarbības, un vienlaikus notur mājas iedzīvotāju dzīves virzienu, atbalsta cilvēku centienus pēc izaugsmes un attīstības. No baltegles katrs var smelties informāciju par savas dzīves mērķiem un uzdevumiem – šis koks palīdz to atcerēties. Pirtī baltegle palīdz atvērt elpošanu un līdzsvaro asinsspiedienu.

Kadiķis

Enerģētiski visspēcīgak attīrošais koks, ko tradicionāli izmanto mājas un cilvēka auras attīrīšanai, kvēpināšanai un aizsardzībai. Ļoti izturīgs, pieticīgs, taču grūti pārstādāms. Odziņas izmanto pārtikā kā garšvielu pie zivīm, gaļas un dzērieniem, arī dziedniecībā, bet zarus lieto visdažādākajos vīrakos, tējās, uzlējumos, pirtsslotās. Kadiķis atbrīvo un pasargā no negatīvām energoinformatīvām struktūrām – lāstiem, noskaudumiem, nevajadzīgām piesaistēm un atkarības izraisošiem veidojumiem. No sīkstās kadiķa koksnes bieži izgatavo amuletus un dažādus spēka priekšmetus. Kadiķa koksne ir ļoti sveķaina, pilna dzīvības spēku un izturības. Kadiķis dziedina visdažādākās slimības, kas radušās no enerģijas sablīvējumiem un sastrēgumiem – artrītus, diabētus, aptaukošanos, audzējus un iekaisumus.

Lapegle

Ļoti maigs koks, taču liels un izturīgs. Šīs pasaules vajadzībām mazāk pielietojams, vairāk saistīts ar gara un dvēseles pasauli. Lapegle veicina izturību un gara spēku noturību, stiprina cilvēka pārliecību par saviem spēkiem. Pie ģimenes mājas nav stādāms, jo izteikti attīsta individualitāti un neatkarību, taču cilvēkiem ar savrupu dzīves ceļu lapegles tuvums ir ļoti noderīgs. Pastaiga lapegļu audzē rosina izpratni par katras dzīvas būtnes unikalitāti un neatkārtojamību, veicina gribasspēku, vienlaikus noņemot agresiju. Veselības uzlabošanai pavasarī var lietot lapegļu jaunos dzinumus salātos un citos ēdienos.

Īve

Īpatnējs, tumšs koks, saistīts ar ļoti senām enerģijām. Arī botāniski tas ir interesants koks – divmājnieks, kas lēni aug ēnainās vietās, ir ļoti izturīga un sasniedz lielu vecumu. Īves saistītas ar senču gariem, mirušo pasauli, to enerģija ir uz iekšu vērsta, it kā atpakaļ plūstoša. Tai pat laikā īvju enerģija nav negatīva, to jāprot izmantot un sadzīvot ar šo neparasto koku, kas elpo mūžības elpu. Latvijā īves ir viens no četriem vietējiem skujkokiem, pēdējos gadsimtus gan stipri izcirsts un kļuvis aizsargājams. Dziedniecība īves lieto lai atbrīvotos no nevēlamiem veidojumiem organismā – audzējiem, sāļu nogulsnēm, parazītiem, arī kā abortīvu līdzekli un sirds stimulatoru. Mājdzīvniekiem īves skujas ir indīgas.

Tūja

Saukta arī par dzīvības koku, jo satur lielu daudzumu vitālās enerģijas, kas tiešā veidā gandrīz vai nav pielietojams, bet enerģētiski stiprina cilvēku un paildzina mūžu tūjas saimniekam. Tūju enerģija ir cieta, lēni plūstoša virzienā vertikāli uz augšu, tā ir sīksta un izturīga. Neskatoties uz to, ka tūja ir iecienīta kapsētās, tā saistīta nevis ar mirušo pasauli, bet ar garīgo dzīvi un iekšējo augšāmcelšanos. Tūja dara stipru, bet reizē uzticīgu un pacietīgu, veicina attiecību saglabāšanu un zinību pārmantošanu. Tūjas aug lēni, iekšķīgi lietojot ir indīgas, bet ārīgi ārstē ādas slimības, aptur asiņošanu un veicina matu augšanu.

Ozols

Viens no dižākajiem kokiem, ar izteikti vīrišķīgu enerģiju, spēcīgs un stabils. Daudzām tautām, ne tikai latviešiem, ap ozolu notiek Saulgriežu rituāli. Ozols var sasniegt ievērojamu vecumu, it sevišķi vērtīgi un skaisti ir atklātā vietā augoši vairākus simtus gadu veci ozoli. Enerģētiski ozols dod milzīgu spēka pieplūdumu, pie tā var uzlādēties, atgūt spēkus un iegūt jaunas zināšanas. Ozols ir sevišķi devīgs informatīva ziņā – meditējot veca ozola dobumā var iegūt atbildes uz daudziem būtiskiem jautājumiem. šis ir koks, kurā, pēc dainu tradīcijām, mājo Dieva dēli, kas apzīmē ozola saistību ar dievišķajām enerģijām. Pie tam šis koks ir izteikti labvēlīgs cilvēku pasaulei, tas veicina saliedētību un saskaņu jebkuras kopienas vidū. Ozols ir piemērots stādīšanai māju pagalmos, jo zari ir izturīgi un nelokāmi. Vienīgi zem ozola grūti ierīkot puķu dobes – tas labi sadzīvo ar papardēm un liānām, pārējie augi jūtas nomākti. Ozols nav domāts dārzam, bet cilvēkiem. Dziedniecībā izmanto ozola mizas un lapu savelkošās īpašības.

Bērzs

Ļoti gaišs koks, gan vizuāli, gan enerģētiski. Spēcīgs harmonizētājs, taču, līdzīgi kā ozols, vērtīgāks cilvēku, ne augu pasaulei – zem berza neaug praktiski nekādi citi augi, pat ne zāle. Bērza enerģija plūst no debesīm uz zemi un to var uzņemt, atrodoties zem koka vai blakus tam. Tādēļ arī bērzu birzī rodas sajūta, ka pār ķermeni nolīst dievišķa enerģijas plūsma. Bērzs lieliski noder enerģētiskai atveseļošanai, attīrīšanai un dziedināšanai. Pirtī slotas, ar ko pērties, visbiežāk sien no bērza zariem – ne tikai tādēļ, ka tie ir elastīgi un smaržīgi, bet arī spēcīgo attīrošo un izlīdzinošo īpašību dēļ. Bērza spējas uzņemt cilvēku radītās negācijas ir apbrīnojamas – pat mēbeles, gatavotas no bērza koksnes, ir enerģētiski vieglas un mierinošas. Bērzs noņem bailes, nemieru, trauksmi, dodot vietā mieru un labvēlību. Dziedniecībā izmanto gan bērza pumpurus, gan tāsis un ogles, pat zaru novārījumu ziemas depresijas ārstēšanai. Jaunās bērzu lapas pavasarī, vai arī izplaucētas ziemā, lieto uzturā cīņai ar garīgām slimībām.

Liepa

Vissievišķīgākās enerģijas koks. Aug visdažādākajās vietās, ar labām piemērošanās spējām un šo īpašību nodod arī cilvēkiem. Silts un maigs koks, bet vienlaikus dzīvīgs un izturīgs. Liepas ir ļoti labvēlīgas mājai un ģimenei tās vieno un iepriecina visus, kas zem tām atrodas. Elastīgās koksnes dēļ liepas var droši stādīt pie mājām, tās dod maigu paēnu un pasargā zemāk augošos krūmus un puķes no izžūšanas vasaras saulē. Pirtī ar liepu slotiņām per bērnus, lai tie augtu saticīgi un paklausīgi. Arī sievietes skaistumu un pievilcību vairo liepu slotas un aromāts, ka arī liepu lapiņas pavasara salātos. Dziedniecībā visbiežāk lieto liepu ziedus, kam piemīt spēcīga antiseptiska iedarbība, tie ārstē iekaisumus un saaukstēšanās slimības. Ļoti vērtīgs ir bišu vākts liepu medus.

Kļava

Sievišķīgs, bet neatkarīgs un paskarbs koks. Aug ļoti dažādās vietās un vienmēr beidz gada ciklu ar brīnišķīgu lapu rotu zeltainos vai sarkanos toņos. Kļavu spēcīgā sakņu sistēma dod tām iespēju izdzīvot jebkuros apstākļos, nekaitējot apakšā augošajiem augiem. Enerģētiski tā visvairāk cilvēkam dod dzīvotgribu, cerību un tiekšanos pēc kartības un sistemātiskuma. Kļava ir principiāls, kārtīgs un pareizs koks. Ap kļavu enerģija cirkulē vienmērīgos apļos. Kļavu sulas, lapu un mizu lietošana iekšķīgi stiprina organisma pretošanos kaitīgiem sadzīves apstākļiem, attīra aknas un citus iekšējos orgānus, likvidē tūskas un šķīdina sāļus.

Goba

Skaists vīrišķīgās enerģijas koks, taču reizē pilns gudrības un izsmalcinātības. Izstaro drosmi, spēku, stabilitāti un viedumu. Zināšanu koks, brīnišķīgi uzkrāj un aizvada tālāk informāciju cilvēkam viegli uztverama formā. Būtu jāstāda pie skolām un citām zinību iestādēm. Māca pārvarēt grūtības, neskatoties ne uz kādiem šķēršļiem, rast drosmi sevī. Gobu var stādīt arī pie mājas, tad tā palīdz iedzīvotājiem pieņemt saprātīgus un gudrus lēmumus. Enerģija ap gobu virzās plašā augšupvērstā spirālē, vienmērīgi izstarojot uz visām pusēm. Dziedniecībā lieto jaunās mizas un lapas brūču dziedināšanai.

Kastanis (Zirgkastaņa)

Enerģētiski bagāts koks, atraisa cilvēka slēptākās spējas un līdzsvaro IŅ/JAN enerģijas. Vairo skaistumu, ģimenes materiālo un emocionālo labklājību. Kastaņa enerģija ir vijīga un elastīga, plaši plūstoša ap stumbru un izstaro caur kuplo zaru vainagu uz visām pusēm. Kastanis iepriecina, palīdz izpausties radoši un piesaistīt bagātību, ka arī realizēt sapņus un idejas, pie tam veicina taisnīgumu un godīgumu cilvēku savstarpējās attiecības. Izcils koks biznesam un apstādījumiem pie sabiedriskām ēkām. Dziedniecībā kastani lieto asinsvadu un audzēju ārstēšanai.

Osis

Ļoti vīrišķīgs koks ar kareivjiem piemītošu enerģētiku. Attīsta gribu un intuīciju, tieksmi pēc panākumiem un karjeras, kā arī māca nospraust un sasniegt mērķus. Oša enerģija virzās bultveidā tieši pa serdi. Tas nepievērš uzmanību apstākļiem un neietekmējas no apkārtējās vides, kā arī pats to maz ietekmē. Cilvēkam osis dod pozitīvu, darbīgu noskaņu, palīdz rast risinājumu it kā bezcerīgas situācijās. Dziedniecībā osi izmanto brūču dziedēšanai, sāpju mazināšanai, locītavu atveseļošanai.

Alksnis

Izturības un pieticības koks, kas spēj attīrīt visnegatīvākās enerģijas, taču vairāk vērsts uz tumšās plūsmas transformāciju, nevis uz jaunā radīšanu. Dod spēju izdzīvot, neskatoties ne uz kādiem šķēršļiem, kā arī palīdz atrast nepieciešamos resursus visneiedomājamākā veidā. Alksnis spēj transformēt jebko, tādēļ pie tā jāiet problēmu un nomāktības reizēs – pēc neilga laika sarežģītais jautājums būs atrisinājies pats no sevis. Savukārt ikdienā un priecīgos brīžos alksni nav vajadzības traucēt, ja vien negrasāmies prieku pārvērst par kaut ko citu. Alksni stādām attālāk no mājas, mitrās vietās, un turp dodamies tad, kad ir kāda konkrēta vajadzība. Dziedniecībā alksni lieto pret infekcijas slimībām un iekaisumiem.

Pīlādzis

Raganu koks, sargā no negatīvām maģiskām ietekmēm, tādēļ pīlādzi enerģētiskajai aizsardzībai tradicionāli lieto Saulgriežos un dažādos rituālos. Ievērojami vairo cilvēka psihiskos spēkus, novērš depresiju, atkarības un apsēstības. Garīgi dziedinošs koks līdzvērtīgi bērzam. Pīlādzis sargā teritoriju ap sevi no negatīvām un agresīvām enerģijām, tādēļ to stāda pie vārtiem un durvīm. Enerģija ap pīlādzi virzās pa nevienmērīgu, kustīgu spirāli. Pīlādža ogām un lapām piemīt antiseptiskas īpašības gan ārīgi, gan iekšķīgi lietojot.

Ieva

Sievišķīgs intuīcijas un piedošanas koks. Līdzsvaro cilvēku savstarpējās attiecības, attīra un atjauno emocijas, dara cilvēku garā jaunu un atvērtu sapratnei un sadarbībai. Ievas enerģija plūst kā strūklaka par tiem, kas atrodas tās tuvumā. Gar ievām pastaigāties jāiet pāriem, kas risina attiecību problēmas un draugiem, kas vēlas atgūt kopēju valodu. Uz īpašumu robežām stādītas ievas palīdz uzturēt labas kaimiņattiecības. Visiedarbīgākā ir ievas ziedu smarža, iekšķīgi lietojot – ogas, kas izmantojamas kā dabīga antibiotika.

Lazda

Magnētisks, spēku pievelkošs un vadošs koks, bieži izmantots dažādos rituālos. Veicina cilvēka talantu realizāciju, attīsta taisnīgumu un kritisku vērtējumu attiecība uz sevi un citiem. Lazda arī atver izpratni par slēptām zināšanām. Enerģija pa lazdas zariem virzās precīzi un elastīgi, nekļūdīgi sasniedzot mērķi. Pie mājas stādīta lazda veicina ģimenes auglību, jo piesaista un materializē dzīvības spēkus. Dziednieciski lazda atjauno asins sastāvu, veicina galvas smadzeņu apasiņošanu, spēcina organismu.

Vītols

Maģiskā taisnīguma un auglības koks – vairo to, ko cilvēki sevī uzkrājuši. Spēj racionāli organizēt vidi ap sevi, enerģētiski sakārto apkārtni. Vitoli ir dažādi un arī to enerģiju cirkulācija nedaudz atšķiras, taču visiem tā ir skaidri vērsta precīzā aplī ap sevi. Pūpolvītols vislabāk no visiem kokiem veido pareizu ģimenes struktūru, palīdz iekļauties kopējā dzimtas kokā, savieno ar senčiem un ģimenes enerģētisko mantojumu. Liela auguma vītoli vairāk versti un citu vides un sociālo struktūru izveidošanu un atjaunošanu. Sēru vītoli kārto attiecības ar aizgājējiem, lai visi – mirušie un dzīvie - atrastos sev piemērotākajās vietās. Dziedniecībā vītols palīdz novērst ādas problēmas, atbrīvo no parazītiem.

Skābardis

Ļoti skarbs un ciets koks, taču cilvēkam izteikti labvēlīgs. Koncentrē vīrišķo enerģiju un palīdz to realizēt. Dod spēju ietekmēt apkārtējos notikumus un cilvēku likteņus – harizmātisks valdnieku koks. Enerģija skabārdī virzās vēdekļveidā uz augšu, tā spēj no niecīgā radīt kaut ko lielu un diženu. Viduseiropā svarīgus rituālus agrāk noturēja skabāržu birzīs. Pie mājas stādīts skabārdis palīdz sevi garīgi apzināties un izpaust ģimenes vīriešiem. Skabārdis dziedina kaulu un locītavu slimības, atjauno spēkus veciem cilvēkiem.

Ciedrs

Unikāls Dievišķās enerģijas avots. Spēj atjaunot gan fiziskos, gan garīgos un emocionālos spēkus cilvēkos un visā sava apkārtnē. Enerģētiski ciedrs darbojas kā akumulatoru baterija – tas uzkrāj sevī enerģiju un pie vajadzības atdod to pasaulei, kosmosam vai cilvēkiem. Spēka daudzums, ko no sevis var izstarot pieaudzis ciedra koks ir milzīgs, un lai tā iedarbība būtu radoša, nevis graujoša, ar ciedru jāprot pareizi apieties. Kā zināms, Dievišķie spēki piepilda katru mūsu patieso vēlēšanos un šim nolūkam ciedra enerģija var palīdzēt, jo tā ir jau daļēji transformējusies cilvēkam pieņemama formā. Dziedniecībā ciedrs ir plaši pielietots, tam piemīt gan attīrošas, gan stimulējošas un līdzsvarojošas īpašības. Visvērtīgākie ir ciedra sveķi un riekstiņi, kā arī no tiem spiestā eļļa.

Apse

Visspēcīgākais attīrošais koks, ko nereti nepelnīti uzskata par enerģijas nosūcēju. Apse tiešām uzņem apkārtējās enerģijas, it īpaši negatīvās, jo spēj tās unikālā veidā transformēt un likvidēt. Tādēļ no apses gatavo pirts lāvas, jo tad viss, ko cilvēks no sevis enerģētiski notīra, tiek uztverts un pārstrādāts. Enerģijas plūsma apsei un uz leju vērsta, dzidra un skaidra. Apses koksne nebojājas stāvot ūdenī, bet pat attīra ūdeni, tādēļ senāk aku grodus gatavoja no apses. Tā nedod cilvēkam papildus enerģiju, bet atbrīvo no stresa, uzmācīgam domam, dažādām slimībām, kas radušās no enerģētiskajiem sastrēgumiem.

Ābele

Mātišķās enerģijas koks – izplata ap sevi mieru, saskaņu un drošību. Ļoti piemērots stādīšanai pie mājas ne tikai ābolu, bet arī pozitīvas enerģijas dēļ. Pastāvot zem ābeles, aizplūst drūmas domas, nepatīkamas emocijas, un to vietā nāk mīlestība un dzīvesprieks. Ābeļdārzs pie mājas mazina sadzīves ķibeles, samierina kašķīgus ģimenes locekļus. Enerģija no ābeles izplūst viļņveidā un nolaižas pār cilvēku zemi. Tā ir izteiktāka mežābelei, bet arī mājas ābeles saglabājušas visas raksturīgās īpašības. Dziedniecībā lieto augļus, sēklas un lapas hormonālo slimību ārstēšanai un temperatūras regulēšanai.

Bumbiere

Izturības un laimes avots – pievelk veiksmi un prieku sev un cilvēkiem, ka arī notur to savā apkārtnē. Attīsta izpratni par skaistumu un estētiskam vērtībām. Brīnišķīgs koks, kas palīdz justies labi jebkurā situācijā, izsver un parāda būtiskās un mazsvarīgās lietas. Enerģija ap bumbieri cirkulē skaisti olveidā – atgādina pareizas cilvēka auras formu. Dziedniecībā bumbiere noder sirds, nieru un asinsvadu atveseļošanai.

Plūme

Skaistumu un pievilcību vairojošs koks, sievišķīgs, nedaudz kaprīzs un nenoteikts. Ļoti maiga un mīksta enerģija, kas vijas ap plūmes koku plašā lokā. Plūme attīsta elastību un pakļāvību, bet ne padevību. Tā māca panākt savu nemanāmā veidā, saglabājot labas attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem. Dziedniecība plūme palīdz risināt gremošanas un seksuālās problēmas.

Valrieksts

Koks, kas izstaro varenību un dāvā apzināšanos, veicina smadzeņu darbību un spēju pastāvēt par savu viedokli. Valrieksts ir nobriedušu cilvēku koks, tas dod stabilitāti un noturību. Pie mājas iestādīts valrieksts palīdz saglabāt ģimenes tradīcijas un pārbaudītas vērtības. Šī koka enerģija kustas horizontālā plaknē ap koka vainagu. Valrieksts stimulē asins un limfas cirkulāciju, ārstē kaulu un locītavu slimības, audzējus, regulē iekšējo orgānu darbību.

Ķirsis, skābais

Graciozs un trausls, arī viegls un izturīgs koks, kas izstaro svētku sajūtu. Atgriež jaunību, pretēji valriekstam ir nepastāvīgs un it kā bērnišķīgs, taču iekšēji gudrs un optimismu vairojošs koks. Ķirša enerģija riņķo strauji un nenoteikti. Dziedniecībā ķirsis palīdz aknu un iekšējās sekrēcijas atjaunošanai, nostiprina nervu sistēmu.

Ķirsis, saldais

Bagātības koks, piesaista mājai un cilvēkiem materiālo labklājību, taču nav noturīgas enerģijas – ap ķirsi viss viegli plūst un mainās. Pēc ilgstošām slimībām vai emocionāliem pārdzīvojumiem atgriež darbaspējas un interesi par apkārtējo. Piestāv azartiskiem un uzņēmīgiem cilvēkiem, māca atļauties un uzdrīkstēties. Dziedniecība ķirsis vislabāk ietekmē sirds un plaušu slimību gadījumos.

Aprikoze

Gudrības koks, aktivizē iekšējo zināšanu un palīdz izšķirties par labāko variantu, pieņemt lēmumus kas vēlāk nebūs jānožēlo. Dod spēju ar skaidru skatu paraudzīties uz notiekošo sava vai cita cilvēka dzīvē. Noņem liekās emocijas, māca savākties un koncentrēties. Palīdz nodzīvot ilgu un saprātīgu mūžu. Dziedniecībā lieto nieru ārstēšanai, tūskas un galvassāpju novēršanai.

Vilkābele

Viens no dziedinošākajiem kokiem, dāvā izturību un mīlestību. Vairo ģimenes saskaņu, vienotību un noturību pret dažādām ietekmēm no malas, atbaida skauģus un nelabvēļus. Daudzām Eiropas tautām auglības un jaunlaulāto koks. Vilkābeles dzīvžogs sargā ne tikai ar asajiem dzeloņiem, bet arī ar enerģētiskajām adatiņām, toties no iekšpuses tas skaisti mirdz. Dziedniecībā vilkābeli ieto sirds, asinsrites un zarnu slimību ārstēšanā.

Plūškoks, melnais

Līdzsvaro organisma iekšējās plūsmas un likvidē nesaskaņas. Plūškoka vēdekļveida enerģija cirkulē uz augšu un atkal uz leju, radot veselīgu un uzmundrinošu atmosfēru sev apkārt. Šim krūmam raksturīga saprātīga vitalitāte. Dziedniecībā plūškoku lieto plaušu slimību un iekaisumu ārstēšanai, atveseļo locītavas un tīra asinis.

Irbene

Skaistumu un plastiskumu vairojošs krūms, īpaši iecienīts slāvu tautām. Pie irbenes gāja iegūt un atgūt izredzēto cilvēku, jo tā izplata pievilcības vibrācijas, kas viegli pāriet no cilvēka uz cilvēku. Dziedniecībā irbeni lieto nervu, saaukstēšanās, gremošanas un sirds slimību ārstēšanai, ka arī imunitātes stiprināšanai.

Bārbele

Izstaro prieku un apmierinātību ar notiekošo. Pieticīgs krūms, kas ļoti pozitīvi ietekmē cilvēku emocionālo stāvokli. Bārbeles sula un ogas ir viens no labākajiem līdzekļiem asins sastāva uzlabošanai, asinsspiediena regulēšanai, liesas un dzimumorgānu ārstēšanai, bagātina organismu ar C vitamīnu un ieteicami arī diabētiķiem.

Smiltsērkšķis

Savdabīgs koks, ļoti noslēgts un savrups, kaut arī ir divmājnieks un bez otra koka nespēj vairoties. Enerģija ap smiltsērkšķi ir viegla, sausa un it kā caurspīdīga, taču ļoti noturīga un izturīga. Smiltsērkšķis spēj augt sāļās piejūras augsnēs, un enerģētiski tas palīdz cilvēkam pārdzīvot, izraudāties un pāraugt sevi emocionāli. Dziedniecībā smiltsērkšķa ogas plaši lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi iekaisumu, ekzēmu un mazasinības ārstēšanai.

Aronija

Kupls un pamatīgs krūms, kas rūpējas par pārbaudītu vērtību saglabāšanu un dzīves nemainību no paaudzes paaudzē – vecmāmiņu gudrību krūms. Kāda aronija pie mājas vienmēr noderēs, bet liels to daudzums rada veclaicīgu atmosfēru. Aroniju ogas ir ļoti veselīgas sirds, aknu un žults atveseļošanai.

Korinte

Atgādina jaunu meiteni, kas ir gaiša un maiga, un atvērta pasaulei. Korintes enerģija ir vertikāli vibrējoša. Tā nenes sevī daudz informācijas, bet rada vieglumu un dzīvīgumu, tiekšanos pēc jaunā un nezināmā. Korintes ir ļoti veselīgas nierēm un regulē šķidruma daudzumu organismā.

Vīnogas

Sarežģīts un dižciltīgs liānveida koks. Daudzās teikās simbolizē auglību, panākumus un pārpilnību. Vīnoga pie mājas darbojas kā pamatīga aizsargbarjera starp mājas iedzīvotājiem un apkārtējiem cilvēkiem, tā atvaira negatīvas enerģijas, bet arī ierobežo un sasaista cilvēku viņa priekšstatos. Dziedniecība bieži izmanto vīnogu kauliņu eļļu.

Ceriņi

Mistiski sargājoši un laimi nesoši krūmi, kas aizgaiņā skumjas un atjauno dvēseles spēkus. Stiprina draudzību, partnerattiecības darba un interešu jomā. Ceriņi attīsta fantāziju un palīdz piepildīt sapņus. Ceriņi darbojas kā tilts uz paralēlām pasaulēm – tie palīdz tajās nokļūt, vienlaikus sargājot mūs no nevēlamiem citu pasauļu viesiem. Dziedniecībā ceriņi mazina sāpes un attīra sastrutojumus.

Jasmīni

Veicina domāšanas tīrību un skaidrību, noņem nogurumu un nomierina. Labvēlīgi iedarbojas uz visiem procesiem galvā. Piesaista ļoti labvēlīgus un gaišus garīgo spēku pārstāvjus, kuri mums paver jaunas iespējas un zināšanas. Jasmīna enerģija plūst kā plaši atvērts kanāls pār mums. Dziedniecībā izmanto ziedus nervu stabilizēšanai un organisma tonizēšanai

Rozes

Viens no cēlākajiem un brīnumainākajiem ziedu krūmiem, kas simbolizē mīlestību un slavu, arī žēlsirdību un piedošanu. Daudz pieminēta visdažādākajās teikās par mīlestību un uzupurēšanos augstu principu vārdā. Roze ir arī mistisko, slepeno zināšanu simbols, jo tās tiek apgūtas nevis ar prātu, bet ar sirdi. Rožu, īpaši rudo rožu augļi satur daudz C vitamīna, tie tonizē un ārstē saaukstēšanās slimības un avitaminozi.

Rododendri

Krāšņi ziedoši neparasti krūmi, kas palīdz pārvarēt nogurumu, uzmundrina ceļiniekus un stimulē cilvēku apgūt jaunus apvāršņus dzīvē. Rododendrs veicina pretējo dzimumu pievilkšanos, iepriecina, atslābina un liek aizmirst sadzīves problēmas. Dziedniecībā izmanto rododendra lapas sirds, nervu un locītavu slimību ārstēšanā.

Hortenzijas

Radošās spējas aktivizējošs krūms, atraisa emocijas un iniciatīvu, veicina spontānu rīcību un aizgaiņā nomāktību. Svētku augs, kas izstaro līksmību un tieksmi uz nepiespiestiem kontaktiem, arī neplānotiem sakariem un draudzīgam, vieglām attiecībām. Dziedniecībā izmanto hortenziju saknes un dzinumus dažādu akmeņu un sāļu nosēdumu šķīdināšanai.

Klintenes

Nopietns un nosvērts krūms. Norobežo no apkārtnes, tādēļ bieži tiek stādīts dzīvžogos. Klintenes enerģija ir statiska, lēni vibrējoša, bet ļoti noturīga. Klintenes jāaudzē haotiskiem cilvēkiem, tās ieved kārtību domāšanā, darbos un attiecībās. Dziedniecībā klinteni lieto ādas slimību ārstēšanai ar savelkošu un nomierinošu iedarbību.

Forsītijas

Agri pavasarī ziedošs krūms ar spēcīgu uzmundrinošu un vitālu enerģiju, kas starveidā izplatās vairāku metru rādiusā. Noņem depresiju, atjauno darbaspējas, kā arī rada drosmi un pārliecību par saviem spēkiem. Saknes lieto augoņu un ekzēmu ārstēšanā.

Spirejas

Viegli atraisošu enerģiju izstarojošs optimistisks krūms, kas neuzbāzīgi izlīdzina nesaskaņas un izplata mieru un klusu prieku. Enerģijas virpulis ap spireju griežas lēni un mierīgi. Spireju ziediem ir labvēlīga iedarbība uz smadzenēm un centrālo nervu sistēmu.

Mežvīni

Vīteņaugi ar spēcīgu sargājošu iedarbību, saglabā informāciju un nodod to nākamām paaudzēm. Piesaista enerģijas, kas gādā par mantojumu – gan materiālo, gan energoinformatīvo. Mežvīna jaunie dzinumi uzlabo organisma iekšējo enerģiju plūsmu un veicina signālu nodošanu no smadzenēm līdz visām ķermeņa daļām. Majas iekšiene mežvīns veicina kontaktus un saskarsmi starp tās iemītniekiem.

(Pārpublicējot tekstu, obligāta atsauce uz autori - Marija Sils)