Par jēgu, ētiku un mērķiem

Jeb tv raidījumu sērijas "Karmas latvieši" recenzija. 

Konteksts - 2022.g. rudens, ir tapis 10 sēriju raidījums "karmas latvieši", kur propogandas kantora "ReBaltica" (ar iesauku "Rečekisti") darbones  visādi izņirgājas par ne visai kvalitatīviem dažādu jomu darboņiem, visus sametot 1 katlā ar nosaukumu "ezotērika".  Jau gadiem es Tv neskatos vispār, bet šis seriāls izsaucis tik lielu rezonansi, un ir ar tik melīgu pieteikumu, ka uzskatīju par vajadzīgu ieviest kaut nelielu skaidŗību. Ļoti iespējams, ka tam sekos turpinājums, kamdēļ arī ir vērts piefiksēt šo tekstu, lai vēlāk varētu palasīt kaut vai kā vēstures liecību. 

Kaut kādā mērā es šo rakstu savas jomas kolēģiem, kas nav visai stabili un mēdz iekrist slazdos. Un es nekad neesmu pārliecināta, ka arī mani nevar tajos noķert - tāpēc es uzmanos un cenšos sevi noķert pirmā.... Starp citu - arī šo lapu un kursus "Jaunā laika dziedniecība" raidījuma veidotājas bija pamanījušas, bet novērtēja kā izņirgāšanai nederīgus, jo ilgi, dārgi un klātienē - tātad kvalitāte ir labs aizsargs pret "raganu medniekiem"!

---------------------------------

1.daļa

Noskatījos arī es beidzot 1 sēriju no slavenajiem „Karmas latviešiem” – pirmo, kur tiek ķidāts Arturs Ķirps un viņa „serpenta izdzīšanas” metode.
Viennozīmīgi grūti komentēt, bet pārdomu daudz.....
Vispirms par raidījuma galveno varoni.
Lielā mērā Arturs Ķirps (es viņu personīgi nepazīstu) pats par sevi sabojā iespaidu, bārstot skaļas, nesaprotamas frāzes cilvēkiem, kas vai nu nav gatavi tam, vai atnākuši jau ar pretenzijām. Nav īsti saprotams - vai viņš zināja, kas tās par būtnēm, kas viņā klausās, vai ne.... Bet, ja jau viņš tik kruts, kā sevi pasniedz, tad vajadzēja nolasīt gaisā, ka atmosfēra nav tīra. Un, pat ja par to nenojauta - šādi runāt ar cilvēkiem, kas ar minētajām tēmām saskaras pirmoreiz, ir vismaz bezjēzīgi. Publiskajā telpā tā var savākt baru aklu sekotāju, kas paraujas uz skaļām, mīklainām frāzēm - par medicīnu, par pirmo ārsta apmeklējumu, par Jēzu kā Sauli, u.t.t. bet jēgas no tā nav nekādas. t.i. es ar savu pieredzi saprotu, kas tur ir apakšā katrai tai frāzei, bet cilvēks, kas par tādām lietām nav mācījies, neko nesapratīs. Ja ir noskaņots skeptiski – novērtēs to kā šarlatānismu, ja ir atvērts – sāks sekot šim ūbergudrajam runātājam, bet pats gudrāks netaps. Kopumā tur nav nekā nepareiza, bet rodas jautājums – kāds mērķis ir šādai runāšanai? Acīmredzot šādā veidā Arturs savāc savus lielos sekotāju barus....
It kā jau tas nevienam nekaitē, un katrs ir tiesīgs klausīties to, ko grib (ar vai bez jēgas), bet klausītāja attīstība tomēr drusku bremzējas. Citādi tas atgādina, piemēram, kvantu fizikas terminu bārstīšanu pamatskolas skolniekam…. Vienmēr ir runātāja atbildība (par to, ko runā) un klausītāja atbildība (par to, ko uzklausa). Runātāja atbildībā ietilpst arī drusku tomēr izvērtēt – kam kādu informāciju ir vērts sniegt. Ļoti iespējams, ka šīs Artura frāzes bija izrautas no konteksta, jo tāds ir raidījuma veidotāju stils, bet tomēr – cik saprotu, tā bija viena saruna un tās laikā cilvēkus bez priekšzināšanām nekādi nav iespējams tā izglītot, lai viņi saprastu to visu par Vatikānu, Sauli, farmācijas kaitniecisko aspektu, u.t.t. dziļi ezotēriskā griezumā (pieļauju, ka Arturs pats to visu izprot)
Par to serpentu - zarnās, protams, ir visādi parazīti un tos šad tad der patrenkāt, bet šai gadījuma man vairāk domas velk uz Lolitas Neimanes teiktā pusi - ka tur nāk ārā mikslis no māla, ogles un ceļmallapām (kāds parazīts jau arī pie viena iznāk). Ceļmallapas taisa tādu želejainu masu, kas beigu galā varētu tā izskatīties. Ka tur iznāk ārā kaut kas enerģētisks - tā varētu būt, bet to man škiet var panākt arī vienkāršākā veidā un tāda sarežģīta procedūra tam nav vajadzīga. Atkal jau - efektīvi izskatās, tautai taču patīk visādi pretīgi un biedējoši skati... Nez, kur viņi dabūja tos video , kur cilvēki to savu serpentu rādīja - tas nu galīgi nav publiski rādāms skats, visvairāk jau dēļ tās pašas netīrās enerģētikas, kas tur tiešām varētu būt. Jo tie, kas ar saviebtu ģīmi to skatās, tie momentā ar to (enerģiju) sasaistās....


Tālāk par otru pusi.
Par tām "žurnālistēm" - tas, kā viņas uzdod jautājumus un kādus tieši, protams, ir pilnīgi neprofesionāli un ne par tēmu. Jo, ja cilvēks ir sēdējis cietumā, tas nekādi neizslēdz to, ka viņš var būt labs speciālists jebkurā citā jomā. Publiski pārmest atsēdētu sodu un pagātnes pārkāpumus, par ko cilvēks pilnībā samaksājis un pats to nenoliedz - tas ir absolūti neētiski. Bet spēlē uz publiku atkal jau!
Tāpat neviena cilvēka darba kvalitāti nenosaka tas, vai viņš maksā vai nemaksā nodokļus - un raidījums jau it kā nav par to... (jeb varbūt tomēr VID ir piedalījušies pasūtījumā?) Kaut gan turēt somā kādu čeku grāmatiņu jau nu Ķirps varēja gan (man tāda ir, ja nu kāds grib pārbaudīt).... Jo ir taču skaidrs, ka, pat ja negrib maksāt visus nodokļus valstij, kaut kāda atrakstīšanās iespēja ir jāparedz.
Nav arī saprotams, ko tai izglītībai piesējās – tam, ko Arturs dara, nekāda speciāla izglītība, kur nu vēl medicīniska, nav vajadzīga, un, ja viņam nav fizioterapeita prakse ar tādu uzrakstu uz durvīm, viņam nav nekādā reģistrā jābūt. „Veselības aprūpes speciālists” tam, ko viņš dara, ir pilnīgi atbilstošs diploms. Nolikt kaudzi eksāmenu pusgada laikā ir iespējams, bet nav iespējams tos apgūt (un mēs nedzirdam, kad viņš tos apguvis – varbūt tai pašā cietumā, kur daudzi kaut ko mācās, bet tas raidījumā netiek pateikts).Tas, ka viņam vispār nav medicīniska prakse, tiek noklusēts, bet pabļaustīties par to, ka nav medicīniska izglītība – to gan var, jo tas taču ir kā sarkana lupata vienai sabiedrības daļai!
Pēdējo gadu notikumi (kuru veidošanā rečekistes savu roku aktīvi pielikušas) visu, kas saistīts ar vārdu „medicīna” ir padarījuši par politisku ieroci un tas tiek izmantots sabiedrības nedomājošās sabiedrības daļas domu modelēšanai. Vārds „medicīna” burtiski ieslēdz trauksmes podziņu smadzenēs un cilvēks pāriet no kritiskās domāšanas (kam tāda ir bijusi…) uz maģisko, attiecīgās runas kontekstā. Būtībā tā ir kodēšana, kārtīga manipulācija, un šo mākslu gan raidījuma veidotājas ir labi apguvušas. Ir vēl citi tādi kodējošie vārdi, kas vajadzīgajā brīdī tiek palaisti mediju informācijas telpā un pēc kuriem cilvēku masas sāk uzvesties aitu baram līdzīgi un skrien norādītajā virzienā… (par tiem citreiz uzrakstīšu)
Arī tāda „žurnālistu” (nevaru rakstīt šīs profesijas nosaukumu attiecīgo būtņu kontekstā bez pēdiņām) iefiltrēšanās un izlikšanās par ieinteresētām klausītājām ir neētiska, protams. Katrā ziņā ir skaidri redzams, ka raidījuma mērķis ir diskreditēt šo cilvēku nedomājošas publikas acīs jebkādā veidā. Jau virsraksts, ko redzam raidījuma laikā „pašpasludināts dziednieks un izbijušais cietumnieks….”to demonstrē – tas ir gatavs apgalvojums, kas visu laiku ņirb gar acīm skatītājiem, atkal jau kodējot domu plūsmu. Dziednieks, starp citu drīkst sevi pats par tādu pasludināt, līdzīgi kā daudzi citu profesiju pārstāvji – viņš nav ministrs, kas jāieceļ no augšas un kādam jāapstiprina. Turklāt – profesijas „dziednieks” prasībām Arturs Ķirps atbilst pēc visām likuma prasībām, tā ka virsraksts vispār ir uzskatāms par apmelojumu – ja Arturam būtu vēlēšanās, viņš pat tiesā par to varētu vērsties.
Līdz ar to, šādas abu pušu sadarbošanās rezultātā, tiek diskreditēs ne tikai viens Arturs, bet dziednieka vārds kā tāds. Visdrīzāk tāds ir bijis raidījuma veidošanas mērķis, jo nekāda pētniecība vai pat problēmas aktualizēšana tajā nenotika – no veidotāju puses tā bija klaja manipulatīva programmēšana. Tie daži video zvani kaut kādiem cilvēkiem no malas par pētniecību nav uzskatāmi, jo mēs nedzirdam visu sarunu un izklausās, ka tie cilvēki nav īsti lietas kursā, par ko viņiem tiek jautāts (izņēmums ir Lolitas Neimanes teiktais), bet dzirdamie jautājumi ir tendenciozi. Bet, tā kā tas atbilst visam rečekistu kantora darbošanās stilam, tad tur neko citu arī nevar gaidīt… un jāsaka, ka ķidājamais objekts izrādījās samērā piemērots šim nolūkam.
Tiem, kas atbalsta seriāla veidotājus vai vismaz viņu pasludināto ideju – atmaskot visādus šarlatānus un viltus guru, gribas jautāt – vai tiešām šī (dziednieciski ezotēriskā) joma būtu vienīgā, vai viskaitnieciskākā, kur tādi personāži atrodami? Protams, te to ir papilnam, bet vai lielāku ļaunumu nenodara stulbs vai negodīgs mediķis, policists, skolotājs, zinātnieks, politiķis, vai galu galā ierēdnis? Viņiem visiem pārpārēm ir raidījumā piesauktie diplomi un viņi visi automātiski maksā nodokļus - vai tas viņus par labākiem, godīgākiem cilvēkiem padara, un vai viņu nodarījumi nav ar daudzkārt smagākām sekām attiecībā uz pārējiem cilvēkiem?
(tikko pamanīju, ka šim piemēram manis uzskaitītās profesijas pamatā tiek algotas no budžeta, t.i. no pārējo, reālo nodokļu maksātāju naudas - laikam jau sagadīšanās………)

Noskatījos pārējās 9 "Karmas latviešu" sērijas arī. 
Te vairs tik lielu analīzi par katru sēriju netaisīšu, jo būtība nemainās – tiek sameklēti tie it kā ‘ezotēriskie’ darboņi, kam vairāk ir par ko piesieties un maksimāli tizli tiek parādīti. Jāsaka, ka lielai daļai seriāla varoņu ar ezotēriku ir visai attāls sakars, ja ne nekāds (bet, ja nav izpratnes par šī jēdziena nozīmi, tad ezotērika ir viss, ko nesaprot). Ik pa laikam tiek pieaicināti visādi akadēmisko jomu "eksperti" kas vai nu gvelž ne par tēmu, vai tāpat manipulatīvi kaut ko piebalso, vai arī viņu teiktais tiek pasniegts attiecīgā ‘mērcītē’. Interesants eksperts bija Influenceru aģentūras vadītājs, kas bīdījis arī vienu no Dieviešu kursu vadītājām – par viņa biznesu gan nekādu pārmetumu nebija….
Par ļoti pareizu uzskatu Ārstu biedrības ētikas komisijas vadītāja Pētera Apiņa straujo atteikšanos ar seriāla autorēm vispār runāt – jo ar viņām tiešām NAV jēgas runāt. Domāju, ka bija vēl daudzi, kas nerunāja ar viņām, bet par Apiņa kunga attieksmi tiešām prieks, un labi, ka to epizodi parādīja! Runāt ar rečekistēm nevajag, jo nekādi loģiski paskaidrojumi tur netiek uzklausīti, tos cenšas sagrozīt un pasniegt pavisam savādāk, kā tie teikti – žurnālistiskās manipulācijas to paveic brīnišķīgi. Vispār – ja nu kaut ko no seriāla var mācīties, tā ir manipulāciju veidošana (no autoru puses) un iespējamie ceļi, kā manipulatoress tiek klāt saviem upuriem.
Lielākoties centās piesieties neatbilstošai izglītībai, kaut arī visi dalībnieki teicās kaut kur mācījušies - bet vai tas viņiem tiešām bija vajadzīgs? Kāpēc gan cilvēks nevarētu mācīt to, ko dzīves pieredzē apguvis? Šai kontekstā pavisam smieklīga bija saruna ar RSU mācībspēku Jāni Ķīsi, kurš pacientiem parakstot koraļūdeni – tas nez kāpēc arī bija kaut kas neuzticams…. Ja visiem pārējiem šī produkta tirgotājiem tika pārmests izglītības trūkums, tad Ķīša kungs , izrādās, nedrīkstēja ne kapeiku par to nopelnīt! Jo mīts par to, ka cilvēkus jāglābj par pliku velti ir dzīvs attiecībā uz visu, kas pārkāpj akadēmiski nospraustās robežas…. Arī Jauno psiholoģiju centra vadītājai Dacei Rolavai tika izteikts pārmetums, ka viņai neesot atbilstošas izglītības – tas jau izskatās pēc klaja apmelojuma (ne vienīgā šai seriālā).
Vispār tā ir tāda tipiski infantilas sabiedrības pazīme, ka visu laiku kāds kādam dod kaut kādas atļaujas, sertifikātus, vērtējumus, aizliegumus, u.t.t. Jo būtībā tas izskatās ļoti muļķīgi, kad viens pieaudzis (it kā) cilvēks dod vai nedod atļauju otram (it kā) pieaugušam cilvēkam… tās ir vecāku – bērnu jeb skolotāju – skolnieku, nevis pieaugušu cilvēku attiecības. Un te ir jāaizdomājas par sabiedrības kopējo briedumu, par to, kādi cilvēki pabeidz skolu un kā ir ar atbildības izpratni ģimenes ietvaros…..
Jā, Dieviešu kursi ir ilūziju pārdošana, Dziedniecības kursu diploms personai, kas nav bijusi pat ekrānā redzama un norakstījusi eksāmena atbildes nav jādod, konsultācija 8 min. garumā ar privātu telefonsarunu pa vidu ir neprofesionālisms un necieņa pret klientu, koraļūdeņi ir pārslavēti un iecelti brīnumūdeņu sastāvā, Inta Blūma līdzīgi Arturam Ķirpam runā ar nesagatavotu auditoriju par tēmām, ko lielākā daļa uztver nepareizi (jo nav gatavi tās uztvert), izplatītāji ne vienmēr runā pamatoti, u.t.t. Bet par to katram ir tiesības pārliecināties pašam – tik bieži pieminētās izvēles tiesības un atbildība par savu izvēli!
Lielu daļu laika aizņēma filmēto personu ienākumu pētīšana - šķita, ka galvenais grēks ir tas, ka šie cilvēki vispār kaut ko pelna..... un dažas vēl atļaujas pie īpašumiem tikt un vēl pat smuki izskatīties - tas arī tika teikts kā pārmetums Jo smuka vadītāja nekādi nevarētu būt laba vadītāja (aizdomājos par pašu rečekistu sievišķo pašapziņu…) Ne tikai kursi, bet arī uzturbagātinātāji esot ļoti dārgi un izputinot nabaga uzticīgos pircējus…. Nez, kā izskatītos medikamentu ar līdzīgu ietekmi cenu apkopojums? Kad es apskatos uz aptiekas vitamīnu cenām, tad mana uzmanība ļoti ātri pārslēdzas uz kādu citu veselības uzlabošanas veidu. Brīžiem likās, ka seriāls ir pamatā par mārketingu, bet tādā ļoti attālinātā izpratnē par to, kā vispār nauda rodas un ko par ko maksā – tāda attieksme raksturīga cilvēkiem, kas ar reālu, derīgu darbu nenieka nav nopelnījuši, bet pārtikuši tikai no gatavām algām un stipendijām.
Ik pa laikam tiek piesaukts tas, ka uztura bagātinātāji nav gana pārbaudīti, bet zāles, lūk, esot… Un te nekādi nevar iztikt bez retoriska jautājuma – un kā tad ar rečekistu pašu tā reklamētajām un aizstāvētajām c-vakcīnām, kas izrādījās ne tikai bezjēdzīgas, bet tiešām reāli kaitīgas? (to viņas, protams, neatzīst, aiz ko jautājums iet mākoņos…)
Arī NLP iedarbība neesot pierādīta, bet psiholoģija esot gan… Un sevi pierādījušie psihologi pat netaisās atzīt konkurējošu nozari, jo tā taču viņiem maizi atņems! Akadēmiski izglītotajos personāžos manāma arī izteikta skaudība pret tiem, kas spēj palīdzēt cilvēkiem ātrāk, kā pēc 6 gadu solu deldēšanas….
Vesela sērija bija veltīta tālmācības kritizēšanai, bet neko tādu pamatoti kaitīgu tur tā arī neatklāja…. Nilss Sakss ar gudru ģīmi pavēstīja ka visiem bērniem vajagot socializēties, un tieši skolā – kas ir vienkārši tukšs apgalvojums no personas ar vārdu, plika frāze bez seguma (jo iemeslus tā arī neatrada). Vēl viena sērija bija veltīta preses izdevumiem, kas raksta kaut ko par dziedniecību un ezotērisku. Ļoti jau nu nepatika „Ko ārsti mums nestāsta” – un te tiešām prasās atgādināt, ka nevienai no seriāla autorēm nav neviens no tiem diplomiem, kas katram no šī žurnāla rakstu autoriem ir pat vairāki! Vai te nav redzams viņu pašu citiem pārmestais izglītības trūkums? Šai sērijā bija arī smieklīga epizode, kurā Inga Spriņģe mēģināja iefiltrēt savu reklāmrakstu Latvijas avīzē, pārģērbjoties izliekoties par kaut kādu tur guru, bet ātri vien tika atmaskota. Jāsaka, ka epizode runā par labu žurnāla redaktorei, tātad viņa gan atšķir viltus guru no reāliem meistariem – bet tas netraucēja pēc tam paķengāties arī par šo redakciju…
Ik pa laikam atskan frāzes par to, ka raidījuma varoņi ietekmējot cilvēku spēju brīvi izvēlēties… Nu tad gan jāsaka, ka akadēmiskie eksperti stipri vairāk ierobežo cilvēku iespēju izvēlēties, jo cenšas savus konkurentus vispār nelaist pie vārda! Atkal jau kuriozs bija teoloģijas pasniedzēja, kas satraucas par to, ka Intas Blūmas iespaidā cilvēki uzticas viņas teiktajam un vairs nedomā paši – tātad uzticēšanās teoloģijas postulātiem liecina par ļoti lielu patstāvību, ja? Interesanti, ka kristīgo garīdzniecību, kas balstās uz absolūti aklu ticību un ir ar pavisam svešu izcelsmi mūsu tautai, uzskata par pamatotu bezmaz vai zinātniskā līmenī – tīrs maģiskās domāšanas (ko kā negatīvu piesauc seriāla veidotāji) piemērs.
Kopumā – murgains, neētisks, neinteliģents savārstījums skandālu celšanai, kas vispār neko neataino, tikai programmē lētticīgu, nedomājošu cilvēku viedokļus.


Marija Sils, sitēmfenomenoloģe